Документальний фільм режисера Андрія Загданського про художника-концептуаліста Вагріча Бахчаняна. Фільм-колаж поєднує спогади друзів про художника-слова (так називав себе сам Вагріч Бахчанян) і експозицію/екранізацію його робіт.
Робота над фільмом «Вагріч і чорний квадрат» почалася в 2003 році – за життя Вагріча Бахчаняна, а закінчилася в 2014 – через п’ять років після його смерті. Абсурдні п’єси і перформанси Вагріча Бахчаняна реалізовані на екрані або в анімації – «Руський алфавіт», «Ні дня без рядка», «Людина і куля», або на театральній сцені – «Чайка-Буревісник».
Літературний колаж «Чайка-Буревісник», що з’єднує в сценічному абсурді персонажів п’єси Антона Чехова «Чайка» і текст поеми «Пісня про Буревісника» Максима Горького, був поставлений режисером фільму на малій сцені українського театру ім. Івана Франка в Києві. Репетиції та зйомки спектаклю збіглися в часі з трагічними подіями на київському Майдані, в одному кварталі від самого театру. Велика увага у фільмі приділена так званим «ілюстрацій телефонних розмов» – експериментів з вільним «автоматичним» малюванням, з яким Вагріч Бахчанян працював понад двадцять років.
У картині брали участь вдова художника Ірина Бахчанян, письменники Едуард Лимонов, Олександр Геніс, художники Віталій Комар, Ігор Макаров, мистецтвознавці Віталій Пацюк, Євген Барабанов, кінорежисер Борис Фрумин, колекціонер Михайло Алшібая.
«Знімаючи – з року в рік! – свій щедрий, багатий і багатошаровий фільм, Загданський відкрив у творчості Вагріча потайні двері, які ведуть до підсвідомості художника. Лише побачивши знайомі роботи і їх ще більш знайомого автора на екрані, я по-справжньому задумався про таємну, магічну, майже зловісну природу баьхчанянівського дару. Це все одно що в Чехонте розгледіти Чехова», – сказав Олександр Геніс на радіо «Свобода».