14 травня, засуджений до двадцяти років колонії суворого режиму Олег Сенцов оголосив голодування. Він передав записку через адвоката Дмитра Дінзе всього з однією умовою, при якому режисер знову почне приймати їжу. «Єдиною умовою … є звільнення всіх українських політв’язнів, які знаходяться на території РФ», – написав Олег.
За оновленими даними МЗС, станом на сьогодні, в Росії укладені 74 українців за політичними мотивами.
Проект серії документальних короткометражних фільмів «Список Сенцова» московський куратор і режисер Таїсія Кругових придумала в перші дні після оголошення Олегом безстрокового голодування.
Проект назвали «Список Сенцова» за аналогією з «Списком Шиндлера».
Хронометраж кожного ролика – близько двох хвилин. «Люди люблять короткі відео в фейсбуці. Якщо безліч переглядів збирають відеосюжети про собак або дельфінів, невже історії про ув’язнених не можуть стати глядабельний? »
У відповідь Олег Сенцов написав листа з подякою за підтримку, яке з’явилося в мережі 22 червня.
«Друзі-кіношники! Дякую вам всім за те, що ви робите. За те, що не мовчите. Не боятися – це виявляється так нескладно, правда? Важко зробити лише перший крок. Хтось його зробив відразу, а хтось тільки недавно, але я всім і вдячний кожному з вас за сміливість », – написав Сенцов в листі.
Перший фільм з’явився вже на наступний день після того, як Таїсія поділилася своєю ідеєю – двохвилинна історія про Сулеймана Асанова, фігуранта так званої справи «другий Бахчисарайської четвірки Хізб ут-Тахрір».
Сьогодні оприлюднили фільм про 17 людину з «Списку Сенцова» – колекціонера Віктора Шурі. Його засудили в 2015-му році, нібито, за шпигунство до 12 років відбування покарання в колонії суворого режиму.
16 попередніх короткометражок про українських полонених, ув’язнених у Росії і на півострові, вже є в мережі. Переглянути їх можна в групі SaveOlegSentsov.