Багато авторів славляться своїм діапазоном – Пол Томас Андерсон, брати Коени, Олтман, Кубрик, Скорсезе… список можна продовжувати та продовжувати. Найбільша перевага цих майстрів полягає в тому, що вони прив’язані не до якогось жанру чи стилю, а лише до власної величі. Вес Андерсом – людина багатьох талантів, але цей до них не відноситься. У певному сенсі, дивитися якийсь із його фільмів — все одно, що замовити улюблену страву у ресторані.
Пляшкова ракета (1996)
“Пляшкова ракета” – бенефіс братів Вілсон, який розповідає історію двох навіжених друзів, які займаються тим, що замислюють пограбування. Тут Вес Андерсон ще не зовсім визначився зі своїм творчим стилем, він вирішив розширити 13-хвилинну короткометражку до повноцінного фільму, і результат вийшов не без огріхів.
Водне життя Стіва Зіссу (2004)
Фільм відправляє в рефлексуючу подорож семи морями на борту “Белафонте”, човні відомого океанографа Стіва Зіссу. Для головного героя прагнення знайти і знищити невловиму акулу, яка вбила його партнера, стає пригодою, в якій він отримує шанс протистати своїм внутрішнім демонам і налагодити стосунки з сином.
Академія Рашмор (1998)
У багатьох сенсах стрічка “Академія Рашмор” стала для Андерсона поворотною точкою, де він показав, що виріс із коротких штанців “Пляшкової ракети” і нарешті змужнів як режисер. Ця історія знайомить нас з тінейджером Максом Фішером, самітником і неробою, який все ще намагається з’ясувати, які ж у нього інтереси та цілі в житті. Потрібно сказати, що створення у 1998 році фільму про невротичний і майже нестерпний підліток було досить хоробрим вчинком.
Королівство повного місяця (2012)
Всі фільми Уеса Андерсона зводяться до однієї і тієї ж ідеї – невинні, але повні пригод історії в затишній квітчастій обгортці. У “Королівстві повного місяця” він схоплює відчуття дива та дивовижних відкриттів, властиве ранньому віку, коли здається, що весь світ готовий впасти у твої долоні. Історія починається з того, що два дванадцятирічні бунтарі, Сем і Сьюзі, вирішують разом втекти з дому — ідея, яка хоча б одного разу, але відвідувала всіх у цьому віці. Цей романтичний фільм, наскрізь просочений теплим жовтим світлофільтром, так улюбленим Уесом, розгортається на тлі Нової Англії 1960-х років, ідеальних декораціях для його, мабуть, найкрасивішого фільму на сьогоднішній день.
Поїзд на Дарджилінг (2007)
Здається, жодна інша робота не була свого часу прийнята так прохолодно. Після смерті батька троє братів, які були не в найкращих відносинах між собою, змушені закопати сокиру війни і зайнятися самоаналізом, що давно назрів, під час подорожі потягом по Індії. Цей фільм – далеко не провал, насправді “Дарджілінг” – одна із найцікавіших робіт у творчості Андерсона.
Острів собак (2018)
“Острів собак” вийшов після чотирирічної перерви – найбільшої на сьогоднішній день у кар’єрі Андерсона. У якомусь сенсі, яким би чудовим він не був, йому судилося стати жертвою завищених очікувань від фільму, що вийшов після такої гармати як “Готель Гранд Будапешт”.
Французький вісник (2021)
Чи на добро, чи на зло, але “Французький вісник” – це найандерсонівський фільм із усіх андерсонівських фільмів, які бачив світло. Для тих, хто впивається його авторським стилем, нова робота стане радісною подією. Інші ж швидше за все знайдуть його надто нудотним навіть за його власними стандартами.
Астероїд-сіті (2023)
Дія “Міста астероїдів” розгортається в 1955 році, в містечку з кратером, що з’явилося після падіння астероїда тисячі років тому. Головні герої картини — учні та їхні батьки з усієї країни, які прямують на з’їзд юних астрономів та космічних кадетів. До акторського складу стрічки увійшли Скарлетт Йоханссон, Том Хенкс, Марго Роббі, Едрієн Броді, Джейсон Шварцман, Тільда Суінтон, Едвард Нортон, Стів Керелл, Брайан Кренстон, Лів Шрайбер, Віллем Дефо, Джефф Голдблум.
Готель “Гранд Будапешт” (2014)
Той факт, що один із найвпливовіших фільмів, що вийшли за останнє десятиліття, не потрапив навіть у топ-2 цього списку, красномовно свідчить про характер таланту Веса Андерсона. Але в суто технічному сенсі можна з упевненістю сказати, що Гранд Будапешт — вершина майстерності Андерсона-постановника.
Сімейка Тененбаум (2001)
Дисфункціональна сімейка Тененбаум розгортає перед глядачем ряд найкращих і найглибших характерів у всій творчій спадщині Андерсона. Фільм безперечно вражає тим, що не намагається ухилитися від складних тем, які переслідують наших неспокійних героїв, і це надає оповіді належної ваги та почуття. Що ж до загального меланхолійного настрою, то тут краще не придумаєш.
Незрівнянний містер Фокс (2009)
Це нескінченно чарівна адаптація книги Роальда Даля. “Містер Фокс” йде вузькою стежкою між дорослим фільмом, замаскованим під дитячий, та дитячим фільмом, замаскованим під дорослий. За приблизно 90 хвилин “Незрівнянний містер Фокс” висловлює просту, але сильну думку: ніхто не ідеальний, ми всі трохи вперті і егоїстичні, але іноді досить просто спробувати стати кращою версією себе. За великим рахунком, напевно, сенс будь-якого фільму Веса Андерсона зводиться до цього.