Поцілунок на великому екрані – один із найбільш пам’ятних моментів у кіно.
Залежно від обстановки поцілунок може означати різні речі.
Наприклад, у фільмі «Красуня» героїня Джулії Робертс, повія, відмовляється цілувати клієнтів в губи – ось вам доказ, що поцілунок грає більш важливу роль, ніж секс.
Поцілунок – це мова пристрасті.
Перший поцілунок у кіно
«Поцілунок»
Кожен пам’ятає свій перший поцілунок, проте перший поцілунок у кінематографі бачив далеко не кожен кіноман. Його зобразив Томас Едісон ще у 1896 році, що викликало в ті часи справжній скандал.
У цій короткометражці актори Мері Ірвін і Джон Райс грали сцену поцілунку, яку щовечора виконували у бродвейській виставі «Удова Джонс». Правда, опинившись на екранах, ця сцена була визнана порнографічною.
Найбільш «зацілований» фільм
«Дон Жуан» (1926)
Найбільше поцілунків кінокритики нарахували у стрічці «Дон Жуан» 1926 року. Головний герой фільму цілується тут 191 раз.
Кращий поцілунок в американському кіні
«Вікно у двір»
Альфред Хічкок любив знімати поцілунки, як жоден інший автор трилерів. У зв’язку з цим він часто порушував кодекс Хейса, який забороняє дуже довгі і відверті поцілунки у фільмах (кодекс був затверджений у 1934 році).
Відразу в декількох рейтингах найкрасивіших поцілунків в кіно кінокритики в один голос віддають перше місце фільму Хічкока «Вікно у двір». Джеймс Стюарт, який виконав у картині головну роль, задрімав, сидячи перед відкритим вікном. Крізь відчинені фіранки кімната наповнюється світлом призахідного сонця, раптом по обличчю героя починає ковзати тривожна тінь, Джеймс із побоюванням відкриває очі, і бачить, як схиляється над ним Грейс Келлі, яка через мить ніжно його цілує.
Агресивний поцілунок
«Віднесені вітром»
Ефектний кінопоцілунок не завжди стає результатом взаємної симпатії. Коли у фільмі «Віднесені вітром» Скарлетт відштовхує Ретта, то розлючений чоловік хапає її й хижо цілує. Після цього він підхоплює її на руки й несе у спальню. Незважаючи на те, що вона в цей момент намагається вирватися з його обіймів – у наступній сцені вони поводяться вже як нерозлучні коханці.
Схожий розвиток подій траплялося в багатьох фільмах, наприклад, «Марні» (1964) або «У порту» (1954). Траплялося також, що агресором у цьому випадку виступала жінка, а не чоловік, як у картині «У джазі тільки дівчата», коли Мерилін Монро не хоче чути відмову…
Мультиплікаційний поцілунок
«Леді і Бродяга»
Поцілунок кокер-спаніеля Леді й дворового пса Бродяги на задвірках італійського ресторану копіювали потім безліч разів – особливо варто відзначити пародію з «Гарячих голів II». Під серенаду Belle Notte, яку виконує офіціант, собаки починають поїдати з різних кінців макаронину.
Зустрівшись посередині, вони швидко цілуються, і Бродяга пропонує Леді останню тефтелі, що залишилася на тарілці. У мультфільмах чимало пам’ятних поцілунків – Білосніжка цілує сімох гномів, що йдуть на роботу, причому Соня повертається за добавкою. А в «Говарді-качці» під час поцілунку видно лише силуети героїв.
Перший поцілунок
«Зоряні війни: Імперія завдає удару у відповідь»
Навряд чи щось інше принесло глядачам таку радість, як поцілунок Хана Соло (Гаррісон Форд) і принцеси Леї (Кері Фішер) у п’ятому епізоді «Зоряних війн». Глядачі довго чекали на цей поцілунок, хоча свого часу Лея говорила Соло, що «швидше поцілує вуки» (величезного волохатого інопланетянина).
Порівняйте цей епізод із довгоочікуваним першим поцілунком Гаррі Поттера. Деніел Редкліфф і Кеті Люн зробили 30 дублів, знімаючи поцілунок для фільму. Практика, однак, не принесла успіху – сцена вийшла жахливою.
Заборонений поцілунок
«Горбата гора»
В ході опитування глядачі назвали цей поцілунок кращим в історії кіно. Епізод із ним – друга за значимістю подія в картині. Джек Твіст (Джилленхол) приходить додому до Енніс Делмар (Леджер) після того, як вони віддавалися любові в наметі на самотній горі у Вайомінгу. Енніс починає грубити Джеку, поки вони не виявляються там, де, як здається героєві, їх не бачить його дружина Алма (Мішель Вільямс).
Там чоловіки і сплітаються язиками, руками і ногами так пристрасно, немов від цього залежать їх життя. Проте Алма бачить пару через вікно. Особливої гостроти забороненому поцілунку додає той факт, що він порушує відразу два табу: по-перше, цілуються геї, а по-друге, один із них зраджує дружині.
Найгірший поцілунок у кіно
«Ірина Палм зробить це краще»
Меггі Фейтфул, вона ж Ірина Палм, яка сама себе називає «опудалом середніх років», цілує свого роботодавця Мікі Манойлович. Підготовка до поцілунку виконана у класичному дусі – порівняйте, наприклад із тим, як цілуються Білл Мюррей та Скарлетт Йоханссон у «Труднощах перекладу». От тільки сцена з «Ірини Палм» за ступенем сексуальності може зрівнятися хіба що з миттям унітазу.
Помітивши Меггі, Мікі спрямовується до неї через всю кімнату з люттю боксера. Та замість того, щоб врізати їй кулаком, він схиляється, щоб поцілувати жінку – з ентузіазмом дитини, яку змушують цмокнути бабусю.
Руки його безсило звисають з боків. Меггі, що постійно фліртувала з Мікі, зустрічає його немов манекен. Судячи з усього, ця сумнозвісна спроба зобразити пристрасть не винесла навіть кінокамера – екран швидко затемнюється, рятуючи глядача від необхідності терміново шукати тазик.
Шокуючий поцілунок
«Сяйво»
Коли Джек Торренс (Джек Ніколсон) зауважує чекаючу на нього в номері 237 красиву оголену Лію Белдем, глядачеві вже ясно: щось тут не чисто. Як би там не було, красуня піднімається з ванної і чекає, коли Джек її поцілує. Це викликає острах. Вони обіймаються, і Джек кидає погляд через плече дівчини в дзеркало. У відображенні він бачить, що красуня перетворилася на напіврозкладений труп (Біллі Гібсон).
Але якщо Стенлі Кубрик викликає шок, лякаючи глядача, то Бернардо Бертолуччі у фільмі «Мрійники» шокує своєю вульгарністю. Після того, як Ізабель (Єва Грін) вперше займається сексом, її коханець Метью (Майкл Пітт) збирає кров, розмазує по обличчю партнерки і починає цілувати дівчину на очах у її радісного брата-близнюка (Луїс Гаррель).
Болісний поцілунок
«Пастка»
Немає нічого гіршого, ніж поцілунок двох зовсім невідповідних персонажів. Виняток становлять випадки, коли неприємний нам персонаж або злодій цілує того, кому ми співпереживаємо. Мартін Скорсезе відмінно використовував цей прийом у рімейку «Мису страху». Єдине, що дійсно стало краще в його фільмі в порівнянні з оригінальною картиною Лі Томпсона, – це сцена, де Роберт де Ніро цілує наївну маленьку Джульєтт Льюїс.
Різниця у віці вельми сприяє мукам поцілунку на екрані. У картині «Я і ти, і всі, кого ми знаємо» власниця галереї цілує восьмирічного хлопчика, з яким познайомилася в інтернеті, але цей момент занадто явно покликаний шокувати, тому не здається по-справжньому болісним. Тому почесне звання беззастережно дістається Кетрін Зеті-Джонс і Шону Коннері за поцілунок у «Пастці».
Передсмертний поцілунок
«Хрещений батько II»
Поцілунок перед смертю нерідко стає кращим моментом картини. Дон Майкл Корлеоне (Аль Пачино) дізнається, що його брат Фредо (Казаль) – зрадник. Майкл хапає його за шию, з силою цілує в губи і каже: «Я знаю, це був ти, Фредо. Ти розбив мені серце. Ти розбив мені серце».