Якось днями, я «рився» в новинках стрімінгового гіганта Netflix на предмет виявлення чогось новенького, цікавого. У розділі новинок натрапив на фотографію китайця в червоному космічному скафандрі. Фільм називався The Wandering Earth («Блукаюча Земля»). Натиснув на кнопку і став дивитися. З точки зору техніки зйомок, костюмів, захоплюючих сцен в стилі екшен та інших спецефектів картина, на мій погляд, нічим не поступається кращим зразками цього жанру, створених у Голлівуді. Інша справа сценарій, гра акторів та інші художні елементи.
Але я зараз не про це. Останнім часом із цікавістю стежу не тільки за дійсно цікавими фільмами китайського арт-хауса, що завойовувати призи на престижних кінофестивалях, але й за китайськими комерційними картинами. Ось, наприклад, у минулому році Китай представив на «Оскар» у категорії «кращий фільм іноземною мовою» екшен-фільм «Операція в Червоному морі», який в одному Китаї зібрав 576 мільйонів доларів у прокаті. Крім майстерної постановки режисера Данте Лама, картина відверто пропагандистська і відображає бажання Піднебесної утвердитися в світовій свідомості не тільки своїми товарами, але і рахунок «м’якої сили», зокрема кінематографа.
До цього дня рекордсменом китайського прокату залишається ще одна пригодницька пропагандистська картина про доблесних китайських спецназівців «Війна Вовків 2» з її 854 мільйонами касових зборів у країні. А от «Блукаюча Земля», яка все ще не зійшла з екранів, вже зібрала понад 679 мільйонів доларів і зайняла друге місце в списку рекордсменів. Цей успіх відображає зростаючі китайські амбіції в реальному освоєнні космосу і в якійсь мірі відкриває дорогу новому буму в китайському кіно – жанру наукової-фантастики, який раніше був практично монополією американців. Згадаймо хоча б оскароносний фільм «Гравітація» режисера Куарона.
Як пише офіційна газета китайської компартії «Женьмінь Жибао»: «Для китайської аудиторії дивитися «Блукаючу Землю» набагато значуще, ніж дивитися лощений іноземний блокбастер». Такі патріотичні тенденції відбиваються і в касових зборах – «Блукаюча земля» вже зібрала в китайському прокаті 679 мільйонів доларів і касові апарати продовжують крутитися.
Інший фільм Жанара сай-фай «Божевільний прибулець», випущений три місяці тому, вже приніс 327 мільйонів доларів у китайському прокаті. Ще дві картини жанру сай-фай будуть випущені протягом цього року.
Тож можна сказати, що в китайському кінематографі з’явився жанр, якого досі не було. Поки абсолютно не ясно, як такого роду фільми можуть спрацювати за межами Китаю, але вже доведено, що вони б’ють подібні закордонні картини. Наприклад, набагато більш «пещена» американська картина цього напряму «Аліта: Бойовий ангел» в результаті збере в Китаї не більше 20 відсотків від зборів «Блукаючої землі», яка може не так прямо, як бойовики про спецназівців, але несе елементи національної гордості й китайської переваги.
Як пише незалежний китайський кінокритик Ю Якін, щоб бути комерційно успішним у країні, фільм повинен натискати на правильні «емоційні кнопки», якими в даному випадку, пише він, «є гордість за свою країну».