15 січня у Національній кіностудії імені О. Довженка відбулася нарада з питань розвитку української кіноіндустрії. Одним з основним питань, яке обговорювали кінематографісти, полягало у збільшенні держфінансування вітчизняного кіна.
За словами Міністра культури України В’ячеслава Кириленка, який відкрив нараду, у 2014 році частка вітчизняних фільмів у кінотеатральному прокаті становила менше 6%. При цьому їх сумарний бокс-офіс склав лише 2,5% від загальних зборів.
Наше кіно, як відзначив Міністр, може стати інструментом ідеологічного спротиву. Проте за таких мізерних обсягів кіновиробництва про це говорити зарано.
Основною перепоною на шляху розбудови кіноіндустрії експерти назвали занизький рівень держфінансування. Виправити ситуацію можна буде за рахунок введення спеціального збору, який платитимуть телеканали. Наразі це нововведення ще не розглянув Парламент, від рішення якого і залежатиме його доля.
Довести наші фільми до самоокупності найближчим часом не вдасться. Про це повідомив голова Держкіно Пилип Іллєнко. За його словами, в нашій країні сьогодні діє 384 кінотеатральні екрани. У той час, як до анексії Криму та початку подій на сході країни їх було 460. За словами кінематографістів, це в кілька разів менше, аніж необхідно, щоб вітчизняний фільм отримав можливість окупитися на українському ринку.
Також Пилип Іллєнко презентував проект Національної стратегії розвитку кіноіндустрії України на 2015–2020 роки. Вона визначає основні пріоритети, завдання і механізми реалізації державної політики у галузі кінематографії.
Суттєвою фінансовою підтримкою кіногалузі стане введення спеціальних відрахувань за покази закордонних серіалів. Як уточнив голова Комітету Верховної Ради України з питань культури і духовності Микола Княжицький, залежно від країни-виробника серіалу, збір складатиме до 400 грн за хвилину. Ці суми сплачуватимуть телеканали. Спрямовуватися вони будуть на стимулювання вітчизняної кіноіндустрії. Додатковим джерелом фінансування кіна можуть стати також відрахування з державних лотерей.
Дуже стримано сприйняв вищезазначені ініціативи голова Національної спілки кінематографістів Сергій Тримбач. За його словами, розмови про запровадження спецзборів на кіно тривають вже більше шести років. І жодних результатів за цей час досягнуто так і не було.
Під час обговорення фінансових питань В’ячеслав Кириленко зазначив, що в попередні роки, як тільки збільшувалося держфінансування кінематографії – одразу починався шлейф корупції.
Гроші і гріхи у нашому кіні тривалий час ішли пліч опліч. Побачимо, як буде надалі.