Поет Артур Новиков про фільм «Манливий, Солодкий, Без Меж або Пісні і Танці про Смерть»

Поет Артур Новиков (жонглер ліричних парадоксів) подивився один із найбільш атмосферних документальних фільмів України останніх років «Манливий, Солодкий, Без Меж або Пісні і Танці про Смерть» і написав фристайл-есе, у якому окреслив густий потік образів, символів, смислів, героїв, розмов і підтекстів цієї картини.

Прем’єра стрічки відбудеться наприкінці березня на Міжнародному фестивалі документального кіно про права людини Docudays UA.

Синопсис: Фільм створює зв’язки між невимовністю смерті та буденністю життя. Старий чоловік насвистує, їдучи в машині. МАНЛИВИЙ. Мати переживає за своїх дітей, яких можуть з’їсти вовки у лісі по дорозі до школи. СОЛОДКИЙ. Два сусідні міста жорстоко борються за володіння шкіряним м’ячем. Переможці принесуть м’яча на цвинтар. БЕЗ МЕЖ. Подорож, що починається як стороннє спостереження того, як люди сприймають смерть, перетворюється на особистий досвід. Оператор-постановник самого фільму помирає перед кінцем зйомок. АБО. Італія. Грузія. Україна. США. 16 мм, 35 мм, цифрова зйомка. Все це утворює мозаїчну структуру, з якої глядачі можуть робити власні висновки і ставити власні питання. ПІСНІ І ТАНЦІ ПРО СМЕРТЬ.

Есе Артура Новікова:

Eye in the Sky

/ Not only Parsons project /

Поточне пекло світобудови не виключає добрих у ньому моментів.

Наприклад, акт кінотворів. Якщо вдуматися він вартує виробництва Адама і Єви незгадуваним всує режисером певний час тому.

Творець анімував безголосий і нерухомий світ, який потім брати Люм’єр піддали вторинній анімації.

Там вже Антоніоні, Спілберг, брати Коен і ми стали багатшими на незліченну кількість вимірів.

Виміри являють зміни, і так стало –

– Авторське кіно.

(Власне, автор є у кожного фільму, але ж і Форди не манекени створюють. Жарт.)

Теорії опустимо, нехай АК (не плутати з Калашниковим) означає явлене видовище, що вганяє в прострацію і колапс основну масу присвячених естетів.

Про фільм «Манливий, Солодкий, Без Меж або Пісні і Танці про Смерть»

Стрічку знято на камеру очей, тому не варто говорити про режисуру, оскільки її немає.

Коли ви йдете по місту, життю або пляжу Копакабана, ви не режисер. У кращому випадку актор і тоді за вами приїжджає або поліція, або швидка допомога, у всіх інших акциденціях ви тільки очевидець, спостерігач або натовп. Одинокий стерв’ятник у безхмарному небі набагато більш Фелліні, ніж будь-який з нас. Він ставить неповторний сюжет пейзажу і сам же грає в ньому головну роль, вірю, така свобода творчості була і залишається недоступною від Мікен до Голлівуду включно.

Вцілому кажучи, Смерть у фільмі присутня в формі національної ідеї і неповторного портрета нації. Італійці, українці і грузини, вважаю вибір обумовлений не стільки музикальністю мови кожного етносу, скільки філософією мови, яка визначає явище.

Все-таки саме слово Death так само сухо і офіційно як і протестантський похоронний обряд. Чорна краватка, стримана скорбота і розійшлися по Кадилак.

Тут інше.

Пам’ять Тоніно Гуерри у виконанні його дружини і неймовірно звичайних італійців в банальні пейзажі Апеннін і як красива вічність, коли вона увійшла в звичку. Італійська пам’ять, вона така своєрідна. Людина, вмираючи, не випадає в інший світ, як Колізей залишається живим у вічно живому Римі. Так, його зараз немає, але він є і залишиться.

Як це показати звичайному глядачеві? – так запросто! Побутовою зйомкою, випадковими вулицями, раптовими пейзажами і російською дружиною.

Елеонора Яблочкіна, як досконалі російські дружини, які творять світову культуру останні двісті років від Санкт-Петербурга до Каталонії, по осі Женева – Париж – Мадрид.

Головне, зняти без пафосу. Життя не ходить на котурнах і блює від драпірування.

Тепер про співавтора фільму, це вітер.

Вітер Емілія-Романьї, Карпат та Грузії.

Він дає фільму обсяг, виступає композитором і покадрово вдихає життя. В його абсолютно природному ритмі.

Карпати, виявлена ​​архаїка наших днів і ти раптово починаєш розуміти, що твій смартфон однозначно не атрибут безсмертя.

Сніжно, неймовірно сніжно.

І так само неймовірно не-контемп орал ьно.

Сучасність взагалі абстрактна.

Дивовижні люди, від найглибших старих до дітей. Їх сприйняття смерті мало відмінно від Адама, германських племен, архангельських поморів і всіх апокрифічних євангелій разом узятих.

Темна, глибока вена людського роду, чіпай її і саме життя відлетить.

І Грузія, свято життя просто з приводу свята.

Поминки як торжество і веселощі. Був прекрасний чоловік і пішла прекрасна людина, хіба це не торжество життя?

Чи не зрізавши лозу, не отримаєш вина – хіба це не торжество життя?

І як наочно явлено це торжество, дивіться братці, слова тільки свита для видовища..

Як я вже говорив, це фільм оповідний, фільм очей.

А очі не пишуть сценаріїв, не будують мізансцен, вони просто вражають в себе реальність.

Vale.

Поэт Артур Новиков

ЧИТАТИ ЩЕ

Що таке повня: час медитацій та підбиття підсумків

Повня - це астрономічне явище, при якому Місяць повністю освітлений Сонцем і видно як повна сфера із Землі. У цей період Місяць знаходиться на протилежному...

Болять вуха: зігрівання допоможе

Біль у вухах може бути дуже неприємним і заважати нормальній життєдіяльності. Цей стан може бути спричинений різними факторами, включаючи нежить, інфекцію середнього вуха, атипові симптоми...

Що нас чекає у 2025: рік Зеленої Дерев’яної Змії за китайським календарем

Згідно з китайським календарем, 2025 рік пройде під заступництвом Зеленої Дерев'яної Змії. Він розпочнеться 29 січня 2025 року та завершиться 16 лютого 2026 року. Тотем...

Козеріг: Характеристика знака, сумісність та дати народження

Козеріг — один із найбільш цілеспрямованих та амбітних знаків зодіаку, що символізує завзятість, практичність та надійність. Люди, народжені під цим знаком, знають ціну часу і...