Не знаю, що з цього приводу думають глядачі в Росії, але мене кожен раз коробить, коли я бачу, що сцени в американських фільмах і телесеріалах, дія яких відбувається по сюжету в росії, в москві чи петербурзі, зняті або в Празі, або в Будапешті.
Причини цього є різні, в тому числі політичні і, часом, пов’язані з побоюваннями за безпеку кіногрупи, але це не завжди є приводом не знімати в Росії кіно або телесеріал про Росію. Бракує фінансової зацікавленості.
Не можна сказати, що вже зовсім не знімають – от, наприклад, в ще не показаному широкому загалу (я бачив, як журналіст, заздалегідь) англо-американському міні-серіалі «Катерина Велика» (Catherine the Great) з великою британською актрисою російського дворянського походження Хелен Міррен (Мироновою), лауреатом «Золотого Глобуса» і «Оскара», є сцени, зняті в палацах Санкт-Петербурга. Проте основні зйомки відбувалися в Литві. І це досвідченому погляду видно. І православний собор не православний, та й литовські палаци – не імперські російські. Думаю, що якби в Росії до моменту зйомок діяла система так званих ребейтов, тобто повернення витрачених у країні грошей у вигляді готівки або податкових послаблень, то багато закордонних продюсерів зважилися б знімати в Росії. Але, схоже, російський крига скресла, панове присяжні продюсери!
Російській кінопресі стали відомі деталі постанови уряду «Про державну підтримку виробництва іноземними виробниками аудіовізуальної продукції на території Російської Федерації», підготовленого Мінекономрозвитку за участю «Російського експортного центру» і «Російського Офісу кінокомісії».
Мета полягає в тому, щоби підтримати зйомки іноземних фільмів у Росії, які будуть використовувати досить розвинену в Росії інфраструктуру кіновиробництва. Не кажучи вже про переваги залучення іноземних знімальних груп, таких як додаткові доходи для кіноіндустрії і сфери послуг, які отримують вигоду від зйомок, включаючи харчування і готельний бізнес.
Досвід інших країн, що мають ребейти, показує, що зростає кваліфікація місцевих професіоналів, яких неминуче привертають зарубіжні знімальні групи.
Президент Російської Асоціації продюсерів кіно і телебачення Сергій Сельянов розповів журналістам про те, що на програму рібейтів планується з 2021 року виділяти 22,6 мільйона доларів на рік у рамках програми стимулювання. Програма буде запущена цієї осені, оскільки уряд планує витратити мільйон доларів у вигляді знижок до кінця 2019 року. У наступному році ця цифра зросте до 10 мільйонів доларів і з 2021 року програма буде працювати на повну потужність. Субсидії зможуть отримати творці ігрових, документальних та анімаційних фільмів і серіалів у разі відповідності проектів і компаній-виробників умовам знижок.
Закордонним компаніям, які будуть знімати кіно в Росії, планується повертати від 30 до 40% витрат. Програму ребейтов запустять у третьому кварталі 2019 року, вона розрахована на 4 роки.
Схоже, що розмір системи знижок буде аналогічний програмам стимулювання у різних країнах Центральної та Східної Європи, таких як Угорщина, Польща і Румунія.
Для порівняння наведу деякі цифри. У минулому році Польща ввела 30-відсоткову систему знижок, Угорщина збільшила податкові пільги на кіновиробництво до 30 відсотків, а Румунія оголосила про відшкодування до 45 відсотків. Багатьом у Голлівуді особливо подобається пряме повернення грошей готівкою, яким славиться Німеччина. Наприклад, продюсери американської картини «Валькірія» з Томом Крузом у головній ролі отримали 6 мільйонів готівкою після зйомок у Берліні.