Ну от знову! Довгоочікуваний фільм режисера Крістофера Нолана Тенет (Tenet), який обійшовся студії Warner Brothers в 200 мільйонів доларів, нарешті починає «виповзати» до глядачів по всьому світу після численних переносів дат випуску. Якщо не відбудеться нічого несподіваного з епідемією коронавірусу в США, то тут картина вийде 3 вересня. Дуже важливо, що фільм отримав також дату випуску в Китаї – 4 вересня, де швидше за все відкриття кінотеатрів продовжиться в більш високому темпі, ніж в Північній Америці, і в значно більшій кількості кінотеатрів.
Тут варто зупинитися на тому, що відбувається з кінопрокатом у Китаї, оскільки є багато підстав вважати, що вперше в історії китайські касові збори перевершать північноамериканські (США і Канада спільно).
В останні роки до епідемії в Китаї будувалося до 10 000 кінозалів на рік. І всі гадали, коли при таких темпах і такому населенні касові збори Китаю перевершать північноамериканські.
До сих пір цього не сталося. У 2019, найблагополучнішому доепідемічному році, касові збори в Китаї росли повільніше, ніж очікували – всього на 5%, і досягли 9 мільярдів доларів. При тому, що в Північній Америці збори скоротилися на 4%, але все ж перевищили 11 мільярдів доларів.
Але закриття кінотеатрів у США триває на тлі нового спалаху пандемії, і все більше схоже на те, що 2020 рік може стати переможним для Китаю.
Але не все було і буде так просто. На початку січня китайські аналітики передбачали, що в Китаї касові збори в 2020 році складуть $ 9,5 мільярда. Але після закриття в країні всіх кінотеатрів з 23 січня до практично двох тижнів тому, збори були нульовими протягом майже шести місяців. З початку року касові збори в Китаї впали на 93% і на 26 липня і склали всього 336 мільйонів доларів.
Так, це для Китаю цифра незначна, але ж касові збори в іншому світі – і в США зокрема – впали до жахливо низького рівня.
Звичайно, ніхто не може передбачити, що в тому ж Китаї не відбудеться ще одне повне закриття кінотеатрів. А китайці тут більш поспішні за інших, що вони вже показали при першому спалаху. Але якщо не відбудеться, то у них вже точно буде найбільший бокс– офіс у світі.
В силу свого традиційного прагнення до контролю, швидше за все китайці відкриють кінотеатри для масових відвідувань, але з обмеженнями тільки тоді, коли будуть впевнені, що не доведеться знову швидко закривати двері.
Ось деякі факти для підтримки китайського оптимізму в справі касових зборів. У перший же уїк-енд після початку роботи кінотеатрів касові збори склали 12,6 мільйона доларів, при цьому кілька разів відкладений фільм студії Universal Дивовижна подорож доктора Дуліттла (Doolittle) очолив список з $ 5,1 мільйона.
І це при тому, що працювало менше половини кінотеатрів – 5 206 або 45% від загальної кількості по країні. Треба відзначити також, що дотримувалися запропоновані урядом обмеження місткості до 30%, для підтримки «соціальної дистанції».
За перший тиждень після відкриття кінотеатрів 4,19 мільйона чоловік не побоялися прийти в них, щоб подивитися п’ять нових фільмів і більше 10 повторних випусків раніше показаних картин. Рівень заповнюваності в перший тиждень становив близько 8,7%, що поки далеко від дозволених 30%.
Але китайські прокатники ще не розкрили всі свої карти. Крім вищезгаданого доводять, який буде свого роду лакмусовим папірцем того, як американські блокбастери можуть допомогти Китаю перемогти Америку, на підході черговий фільм Бондіани Чи не час помирати (No Time to Die), Чудо-жінка: тисяча дев’ятсот вісімдесят чотири (Wonder Woman 1984), Чорна Вдова ( Black Widow) і Топ Ган: Меверік (Top Gun: Maverick). Не можна списувати з рахунків і місцеві надії каси – бойовик Джекі Чана Авангард (Vanguard) і екшен Данте Лама Служба порятунку (The Rescue).