Реальна політика – це сфера, про яку всієї правди ми ніколи не дізнаємося. Забагато комбінацій, занадто великі ставки і надто складні м орал ьні дилеми доводиться вирішувати, щоби політики наважилися бути відвертими навіть у мемуарах, через десятки років.
Лишається тільки дивитися кіно, де за допомогою вигаданих персонажів можна подати більше непривабливої правди про справжніх політиків. Ведуча Валерія Сергєєва назвала п’ять кращих серіалів про то, що відбувається за лаштунками політичного життя.
Окуповані
Хто б міг подумати, що поки українці жили в мирній державі і прекрасному невіданні про наміри сусіда, десь у Норвегії знімався серіал про окупацію Криму і вторгнення на Донбас. Я утрирую, звичайно. Проте сюжет «Окупованих» аж надто перегукується з нашою історією. В якійсь альтернативній реальності і недалекому майбутньому росія нападає на Норвегію. Спочатку бере під контроль ділянки видобутку газу і нафти, а потім розповзається і на іншу територію. При цьому рф діє з подачі Євросоюзу. Їх мета: змусити Норвегію добувати і постачати це паливо в ЄС у колишніх обсягах. Адже, скандинави зухвало вирішили повністю перейти на торій – альтернативне джерело енергії.
Стиль поведінки росії, як нахабного «гопника», що прикривається маск ою добродія тут показаний у всій красі. І так само ясно видно, що буде, якщо з цим «гопником» намагатися домовитися і йти йому на поступки.
Якщо до цих пір не захотілося подивитися, то ось вам ще два аргументи. Автор ідеї та сценарист – суперзірка норвезьких детективів Ю Несбьо (почав писати сюжет у 2008 році і можливо це було пов’язано з російською окупацією Грузії). А російського посла грає відома нашому глядачеві литовська актриса Інгеборга Дапкунайте.
Уряд
Датське Королівство. Вибори прем’єр-міністра – головної політичної персони в монархії. Два фаворита перегонів, захопившись боротьбою компроматів, знищують рейтинги один одного за день до голосування. В результаті, перемога дістається Брігітте Ньюборг – жінці з високими м оральними принципами і сімейними цінностями. Однак рано радіти. Всі ці надбання входять у круте піке під укіс з першого ж дня спроби сформувати уряд.
Серіал прекрасно показує еволюцію (або деградацію) від кандидата зі світлими цілями до політика, який став повноправною частиною владних кіл, що загрузли в обмані й маніпуляції. Чому так складно залишитися хорошим для всіх і до якої межі можливі компроміси з совістю? Нехай це питання залишиться в повітрі.
Віце-президент
Це дійсно дуже смішний серіал. Коли занадто втомився від поганих новин, але все ж хочеться чогось такого, про політику, «Veep» – ідеальний варіант. У центрі сюжету приваблива і стильна віце-президент Селіна Майер. Вона дуже хоче як краще, проте виходить, як завжди. Її команда всіма силами намагається витягти боса з безглуздих ситуацій без моральної шкоди. І виходить це у них блискуче, як для комедії. Гумор, треба сказати, часто на межі, а іноді і на пару кроків за нею. Але відірватися дуже складно.
Обережно! На середині сезону, може скластися враження, що політика – театр і в офісах перших осіб працюють одні ідіоти. Але хто сказав, що в цьому немає частки правди?
Мільярди
Один із найкрутіших серіалів останніх років. Він не зовсім про політику, але абсолютно точно показує, як працюють схеми і «договорняки», на яких стоїть уся політична система. А ще відповість вам на питання, чому так складно посадити когось за економічні злочини?
Центральна лінія – непримиренний конфлікт двох левів у своїй справі, мільярдера Боббі Аксельрода і прокурора округу Нью-Йорка Чака Роадса. Один – ексцентричний геній, інший – розумний хитрун. Один хоче заробляти мільярди, інший – жадає справедливості і гучних посадок. А між ними чудова Венді – дружина прокурора і близький друг мільярдера, яка працює коучем-психологом у його фонді. Відмінні діалоги, що розбираються на цитати, ідеально прописана мотивація героїв, об’ємні персонажі і повороти сюжетів, що завжди виникають абсолютно вчасно – це те, за чим сумуєш у низці одноманітних історій.
Окреме захоплення у мене викликає те, як без звичної для популярних серіалів «чорнухи» (за три сезони жодного трупа, вбивства і крові) авторам удалося створити такий захоплюючий і якісний екшн. Must see.
Темні часи
Так, це повнометражний фільм у добірці серіалів. Але вважаю, що він важливіше за будь-який серіал, що можна додати на це місце. «Темні часи» – біографічна драма про Вінстона Черчилля і складні рішення на посаді прем’єр-міністра воюючої країни. Пам’ятаєте його знамениту фразу «Якщо країна, вибираючи між війною і ганьбою, вибирає ганьбу, вона отримує і ганьбу і війну»? Фільм саме про це. Про проблеми на кшталт, залишити на вірну смерть 300 тисяч солдатів або врятувати їх ціною 4 тисяч інших? А може й піти на переговори з Гітлером, сподіваючись врятувати всіх, але швидше за все втративши цілу країну і посиливши ворога?
Паралельно потрібно переконати недоброзичливців у тому, що ти маєш рацію, а народ у тому, що все не так уже й погано і Великобританія переможе (хоча шанси, відверто, нульові). Черчілль сам написав кілька біографій, а його найвідоміші промови можна в оригіналі подивитися і прослухати на YouTube. Тим цінніше фільм, що він максимально достовірний, хоч і не без вигадок сценаристів, як наприклад бесіда з пасажирами метро. Не буду, в загальному наганяти пафосу, просто закінчу двома улюбленими цитатами з фільму:
Не можна домовитися з тигром, коли твоя голова у нього в пащі
– Що там на війні? Кажуть що справа безнадійна.
– Безнадійна справа – єдине за що варто боротися.