Професор психології Університетського коледжу Лондона Талі Шаро запевняє, що віра в краще майбутнє привносить у наше життя успіх. Та разом із тим надто оптимістичні очікування можуть створити проблеми.
Краще себе переоцінювати ніж недооцінювати
Коли люди з високим рівнем очікувань досягають успіху, то вони пояснюють це своєю власною особливістю. «Я – майстерний у своїй справі і тому зробив роботу класно», – впевнені вони. А якщо вони провалюються, то це не тому, що вони погані працівники, а тому, що завдання було оцінено некоректно. «Наступного разу я справлюся», – запевняють вони і почуваються краще.
А в людей із низьким рівнем очікувань усе навпаки. Якщо вони провалилися, то пояснюють це тим, що вони тупі. А якщо досягли успіху, то аргументують це легким завданням. «Наступного разу реальність покаже своє», – говорять вони собі і почуваються гірше.
Яким би не був стрес сьогодні – завтра все стане краще
В результаті масштабного опитування на тему «Які ваші улюблені дні тижня?» на першому місці передбачувано опинилася субота. Та цікаво, що на друге місце люди поставили п’ятницю, і лише на третє – неділю. Люди віддають перевагу п’ятниці, тому, що вона несе за собою очікування вихідних. А в неділю єдине, на що ви можете чекати – це робочий тиждень. Тобто наші очікування, що завтра буде краще, приносять нам радість уже сьогодні.
Експерименти показали, що оптимізм не лише пов’язаний з успіхом, а він безпосередньо веде до успіху. І як наслідок – якщо ми чекаємо, що майбутнє має бути світлим, то стрес та хвилювання зменшуються.
Проте завищений оптимізм може призвести до помилок, ризиків і збитків
Наприклад, Британський уряд встановив бюджет проведення Олімпійських ігор 2012 року за оптимістичними упередженнями – 4,2 млрд фунтів. А по факту він виявився вдвічі більшим.