Десятка фільмів, які показали закулісні ігри у великій політиці. Стрічки, які припадуть до смаку шанувальникам серіалів «Корона» та «Картковий будинок».
“Вся королівська рать” (2006) реж. Стівен Заіллян
Драматична історія злету і падіння амбітного політика Віллі Старка. Під час передвиборної гонки на початку ХХ століття в США він обіцяв викорінити корупцію в уряді. Але, діставшись до вищих ешелонів влади, сам став частиною корупційної системи. Від його колишньої чарівності не залишилося і сліду. А єдиною пристрастю політика стала жага влади.
В основу сценарію фільму покладено однойменний твір Роберта Пенна Уоррена, відзначений Пулітцерівською премією. Ключові ролі в картині виконали Шон Пенн, Джуд Лоу, Кейт Вінслет та Ентоні Хопкінс.
“Дивовижний” (2008) реж. Паоло Соррентіно
Стрічка розповідає про прем’єр-міністра Італії Джуліо Андреотті, якого обирали на цю посаду сім разів. Політик був відомий своїм почуттям гумору, ораторським мистецтвом, а також можливими зв’язками з мафією. Практично всі члени його фракції були замішані в корупції. Однак самому Андреотті правоохоронці жодного разу не пред’являли конкретних звинувачень. Його особистість тривалий час була оповита ореолом таємниці. Біографічний фільм про цього політика починається з низки вбивств італійських політиків, журналістів, банкірів і судді.
Режисер картини Паоло Соррентіно (“Молодість”, “Молодий Папа”) у цьому році випустив картину “Вони”, яка розповідає про ще одного скандального прем’єр-міністра Італії Сільвіо Берлусконі.
https://youtu.be/camjf8Ertsc
“Джон Ф. Кеннеді. Постріли в Далласі” (1991) реж. Олівер Стоун
1963 рік. Перші дні після вбивства президента США Джона Кеннеді. Поліція затримує колишнього морського піхотинця Лі Харві Освальда, якого підозрюють у вбивстві глави держави. А віце-президент Ліндон Джонсон приймає в літаку присягу. Однак окружний прокурор Нового Орлеана Джим Гаррісон починає власне розслідування вбивства. В результаті він знаходить безліч нестиковок в офіційній версії і починає здогадуватися, кому насправді було вигідно вбивство молодого енергійного політика.
Головні ролі у фільмі зіграли Томмі Лі Джонс, Кевін Костнер і Гері Олдмен. Картина отримала два “Оскари” і “Золотий глобус”.
“Плутовство” (“Хвіст виляє собакою“, 1997) реж. Баррі Левінсон
Напередодні виборів у Білому домі вибухнув сексуальний скандал, який серйозно підмочив репутацію чинного президента. Щоб відвернути увагу громадськості від проступку голови держави, його помічники вирішили організувати маленьку війну. Але щоб це збройне протистояння існувало тільки в телевізорі. І на роль режисера такого проекту запросили відомого голлівудського продюсера.
Головні ролі у стрічці виконали Дастін Хофман і Роберт де Ніро. Режисер Баррі Левінсон отримав за цей фільм Спеціальний приз журі Берлінського кінофестивалю.
“Харві Мілк” (2008) реж. Гас Ван Сент
Сюжет картини присвячений борцю за права сексуальних меншин Харві Мілку. В кінці 1970-х років цей політик пробився до міської ради Сан-Франциско. Там він провів кілька законопроектів, які суттєво розширили права людей з нетрадиційною сексуальною орієнтацією. Його політична кар’єра завершилася трагедією. Однак те, що Мілк встиг зробити за життя, істотно поліпшило становище представників ЛГБТ в США. Стрічка в подробицях показала, на які хитрощі доводилося йти прихильникам Харві Мілка, щоб відстояти революційні для свого часу закони.
“Основні кольори” (1998) реж. Майк Ніколс
Розпал передвиборної гонки. Губернатор одного з південних штатів Джек Стентон націлюється на президентське крісло. Несподівано його звинувачують в сексуальних домаганнях. Однак помічники кандидата не збираються капітулювати перед такими витівками конкурентів і у відповідь збирають компромат на їхнього головного суперника. Стентон вміє знахоити спільну мову за рахунок того, що при рукостисканні з виборцями він всім без розбору каже: “Я знав вашого батька. Він був чудовою людиною!”
“Фрост проти Ніксона” (2008) Рон Ховард
У період з 1972 по 1974 роки в США вибухнув “Уотергейтський скандал”. Чинний уряд звинуватили у прослуховуванні штабу конкуруючої Демократичної партії. Формально причетність президента Річарда Ніксона до цієї справи так і не довели. Проте всі непрямі докази вказували на нього, і в ході суду від політика відвернулися навіть його найбільш віддані прихильники. В результаті голова держави пішов у відставку.
Фільм розповідає про ці події і показує, як молодий журналіст Девід Фрост брав інтерв’ю у Ніксона після того, як він залишив президентський пост. Ведучий сподівався довідатися подробиці найбільш гучного скандалу в американській політиці ХХ століття.
“Березневі іди” (2011), реж. Джордж Клуні
Сюжет картини заснований на реальних подіях і присвячений президентським виборам 2004 року в США. Молодий консультант Стівен Майерс працює у виборчому штабі губернатора Майка Морріса, який претендує на пост голови держави від Демократичної партії. Стівен впевнений у правоті свого керівника і вважає його найкращим кандидатом. Однак у ході розвитку передвиборчої кампанії головний герой допускає фатальну помилку. І після цього його кар’єра йде під укіс.
Стрічка в подробицях показує закулісся передвиборної гонки. У фільмі зроблено акцент на тому, як співвідносяться м оральні норми окремої людини і світ великої політики.
“Темні часи” (2017) реж. Джо Райт
На відміну від багатьох інших фільмів про Вінстона Черчилля, ця картина показує прем’єр-міністра Великобританії максимально людяно.
Сюжет переносить глядача в перші роки Другої світової війни. Тоді Британії доводилося відступати перед натиском німців. В результаті нацисти відтіснили армію союзників до протоку між Францією і Англією. Доля Західної Європи залежала від того, які стратегічні рішення прийме Черчілль. Перед прем’єр-міністром тоді стояв дуже непростий вибір: вступити в союз з Гітлером, щоб врятувати життя британців, або спробувати дати відсіч ворогові, незважаючи на примарні шанси на успіх.
“В зашморгу” (2009) реж. Армандо Іаннуччі
Цей сатиричний фільм показує прийоми сучасних політиків США і Великобританії. Все починається з того, що британський міністр Саймон Фостер одного разу невдало висловлюється в ефірі радіопередачі. Ця фраза запускає цілий каскад подій по обидві сторони Атлантики, і в результаті ледь не приводить до війни на Близькому Сході.
Автор фільму Армандо Іаннуччі в цьому році випустив на наші екрани свою комедію “Смерть Сталіна”. Ця стрічка подібним чином висміювала радянських політиків, які були готові на все заради влади.