Після успіху на московській сцені російська актриса Юлія Юдіна вирішила остаточно закріпитися на екранах. За спиною у молодої артистки три вищі освіти, дипломи вищого театрального училища ім. Щепкіна в Москві і Нью-Йоркській кіноакадемії, а також десять вистав і кілька фільмів у Росії, які стали надійним базисом для нового витка в кар’єрі актриси.
В ексклюзивному інтерв’ю CutInsight Юлія Юдіна розповіла про те, з чого молодому актору варто починати свій шлях, а також про те, наскільки важливо пробувати себе на найрізноманітніших позиціях у кіновиробництві.
Яка у вас була роль у виставі Кирила Серебреннікова «Машина Мюллер» у московському «Гоголь-центрі»?
Через кастинги на цей спектакль пройшло близько двох тисяч акторів. Мене ж у цей проект запросили особисто після того, як я зіграла в першому імерсивному шоу в Росії «Чорний росіянин». Той проект відрізнявся своєю інтерактивністю, адже в ньому не було межі між акторами і глядачами. Це був дуже сміливий акторський досвід.
Задум «Машини Мюллер» народився з творів німецького драматурга Хайнера Мюллера. Спочатку цей проект планували поставити у МХАТі. Але після того, як виникла ідея ввести в постановку оголені тіла, то творцям довелося перенести її в «Гоголь-центр».
Режисура Серебреннікова побудована настільки геніально, що перебуваючи на сцені, кожен раз відкриваєш для себе нові смисли. Протягом цієї постановки я переживала переродження з божественної істоти, яка прийшла у світ досконалою, в сіру громадянську масу.
Коли було моє введення в спектакль, у Кирила Семеновича вже почалися неприємності стосовно проекту «Платформа». Та незважаючи на це, він був дуже уважний до мене, підійшов до мене і сказав: «Я дуже щасливий, що тепер ти з нами в одній команді». Я відчувала його підтримку, тому що він хвилювався за мене, стоячи за кулісами, незважаючи на його ситуацію. Я нескінченно захоплююся Кирилом!
Чи важко було переходити з московського театру в кіно? Адже це зовсім різні підходи до акторської майстерності, різні світогляди, інші формати.
Кіно і театр – це, звичайно, брат і сестра, проте вони відрізняються один від одного. Наприклад, у постановці «Чорний росіянин» ми активно брали глядача в партнери, але працювали кінематографічно, точково, тому що глядач завжди був на відстані простягнутої руки і широкий жест у таких умовах використовувати просто безглуздо. У кіно саме робиться ставка на великих планах, точній думці, очах, якщо крупний план, іноді точно продуманих рухах. Саме цим кіно і відрізняється від театру і його масштабності.
Наскільки відрізняються принципи викладання акторської майстерності в Москві і Нью-Йорці?
У Росії актори вчаться чотири роки, протягом яких освоюють майстерність. Після цього вони отримують диплом, який дає їм право вступити в театр. А в США актор проходить «аудишн» (прослуховування), після чого його призначають на навчальний курс, який може тривати від одного місяця до року, якщо ми не говоримо про Juilliard School і Yale University. Найчастіше на заняттях дають уривки зі сценаріїв, репетирують і показують людям з індустрії. Саме так вибудовується зв’язок із роботодавцем.
Актором можна назвати того, кого часто запрошують на прослуховування і хто їх проходить. Це означає, що ти затребуваний. В іншому випадку, можна десятки років навчатися, освоювати нові вміння, але так і не почати зніматися. Головний критерій акторського успіху в Голлівуді – це отримати хорошу репутацію, яка надалі буде працювати на тебе, як на студента.
Якщо молодий актор хоче побудувати кар’єру в кіно, то з чого йому варто почати?
Головне – не розгубитися. Бігти стрімголов в акторські класи, робити собі дорогі портфоліо або хотіти знятися хоч у масовці не варто, хоча бажання буде. Все не так. Багато що залежить від везіння. Потрібно вибудовувати грамотний нетворкінг.
У крупнобюджетних голлівудських фільмах ролі негативних персонажів найчастіше доручають відомим зарубіжним акторам. При цьому позитивних героїв зазвичай грають американці. Таким чином американський глядач немов на підсвідомому рівні розділяє героїв стрічки на «своїх» і «чужих».
Одного разу кінокритик Антон Долін сказав, що не буває мистецтва без політики. Це підтверджують, наприклад, оскарівські номінації. І це правильно, тому що політика, як і кіно, відображають світ. І сьогодні Росія є для США ворогом номер один. До нас доходять в основному голлівудські фільми, в яких усі російські персонажі негативні. Наприклад, фільм «Червоний горобець». Однак мені здається, що було б справедливіше, якби російську шпигунку в цьому бойовику зіграла моя співвітчизниця, а не Дженніфер Лоуренс. Разом із тим у Голлівуді я зустрічала багатьох акторів, які приїхали з Росії, які активно грають в американських фільмах позитивних героїв.
Ви неодноразово брали участь у перформансах художників, у спектаклях, в танцювальних проектах і в фешн-фотосесіях. Наскільки акторові важливо брати участь в настільки різноманітних проектах?
Це просто життєво важливо для будь-якого актора. Тому що тобі може попастися персонаж, який уміє робити щось, із чим ти в житті вже стикався. І тоді буде набагато легше виконати завдання. Для цього необхідно бути дуже мобільним, гнучким і, головне, відкритим до нового досвіду. Тож будь-якому актору просто необхідно освоювати найрізноманітніші навички. Наприклад, ще в школі я вчила японську. І через багато років ці знання мені стали в нагоді, коли я взялася за одну зі своїх нових ролей, то мені потрібно сказати кілька реплік японською. Актор – це людина, яка повинна завжди прагнути вийти із зони комфорту.
Які фільми з переглянутих за останній рік, стали для вас справжньою подією?
Угорська картина «Про тіло і душу» Ільдіко Еньеді унікальна тим, що зараз дуже рідко знімають фільми про інтровертів. Також вразила біографічна драма «Я, Тоня». Мені дуже подобається, як працює виконавиця головної ролі в цій картині Марго Роббі. Це її легке божевілля… Також мене підкорила нова стрічка Ларса фон Трієра «Будинок, який побудував Джек». Здорово, що в цій картині в епізодах зіграли великі зірки. Взагалі фільми цього режисера займають особливе місце в моєму житті.
Разом із тим мені сподобалася російська стрічка «Я худну». На перший погляд вона здається легкою комедією, проте насправді в ній є цікаві підтексти і захоплююча психологічна нитка, яка пронизує весь сюжет. Головна героїня картини проходить дуже цікавий шлях, у результаті якого розуміє, що в житті наносне, а що – справжнє.