Іноземцям вхід дозволений

Відомо, що Китай – країна з найбільшим населенням у світі. Менш відомо, що в цій країні найбільша кількість кінозалів у світі – 64 тисячі. І в основному це сучасні мультиплекси. Це дозволило Китаю практично наблизитися за касовими зборами в світі до Голлівуду. Правда, тут потрібно додати, що незважаючи на деякі успіхи китайських блокбастерів за межами країни, основні збори робляться всередині країни і часто саме китайськими фільмами, деякі з яких тільки в Китаї зібрали сотні мільйонів доларів.

Раніше країна з найбільшою в світі потенці йною аудиторією кінематографа не тільки обмежувала число іноземних фільмів, що допускаються до місцевого прокату, але і не пускала іноземні прокатні мережі на свій ринок. Але, схоже, починається процес залучення іноземних інвестицій в галузь, адже  небувале зростання в цьому секторі, схоже, починає сповільнюватися.

І от, наприклад, Китай відкрив двері для зарубіжних мереж кінотеатрів. Нещодавно Національна комісія з розвитку і реформ Китаю (NDRC) опублікувала оновлення свого так званого «Негативного списку», офіційного урядового документа, в якому зазначено, які галузі знаходяться за межами можливостей для іноземних інвестицій. Кількість секторів і підсекторів у списку скоротилося з 488 до 40(!) в цьому році. Новий список 2019 року зняв інвестиційні обмеження для багатьох галузей промисловості, починаючи від розвідки нафти і закінчуючи сільським господарством, а також вніс одну істотну зміну для розважального бізнесу: обмеження, яке передбачає, що «будівництво та експлуатація кінотеатрів повинні контролюватися китайською стороною», було скасовано.

Ці рішення обнадіяли багатьох в американській кіноіндустрії, як ознака того, що відповідні заходи Пекіна в торговельній війні не торкнуться життєво важливого для Голлівуду китайського бізнесу на найближчий час.

«У контексті торговельної війни існує тенденція до невеликих поступок тут і там, і це, ймовірно, одна з них», – каже Метью Олдерсон, консультант, який працює в Пекіні.

Однак те, що саме дозволяють нові правила, залишається неясним. Хоча «експлуатація та будівництво» кінотеатрів іноземними компаніями наразі, мабуть, дозволені, неоднозначне формулювання, збережене в іншому місці документа, залишає невирішеним питання про те, чи можуть кінотеатри в Китаї безпосередньо належати іноземним компаніям. І чи діє, наприклад, звичайна вимога про створення спільного підприємства з китайською фірмою? І наскільки велика може бути частка іноземного бізнесу в такому підприємстві.

Скільки можливостей для зростання залишилося для іноземних фірм, щоб отримати вигоду з величезного кінопрокатного сектору Китаю – це інше питання.

За останні два десятиліття кількість кінозалів у Китаї росло експонентно – з кількох сотень(!) екранів до мережі, що нараховує більше 64 000 залів. Пекінська компанія Dalian Wanda Group, що є як найбільшим китайським прокатником, так і найбільшим у світі, вже має мультиплекси практично в кожному великому китайському місті.

Тим часом, більшість індикаторів вказують на те, що великий бум будівництва кінотеатрів у Китаї, нарешті, досягає плато – і цей сектор чекають труднощі.

У першій половині 2019 року виручка від продажу квитків у Китаї впала на 2,7 відсотка в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Це пов’язують зі спадом у китайському кіновиробництві, викликаному посиленням податкового режиму і посиленням цензури в минулому році, поряд з проблемами внутрішнього фінансування.

Можливо на це вплинуло також підвищення середніх цін на квитки – з $5,17 в 2018 році до $5,61 в цьому році. Зниження касових зборів може теоретично привести до консолідації в китайській кінопрокатній сфері, коли деякі невеликі компанії можуть вийти з бізнесу.

Не виключено, що саме в силу поєднання цих різних факторів і тенденцій у своїй власній індустрії розваг Китай раптово став більш сприйнятливим до залучення деяких міжнародних ресурсів та передової ділової практики. Можливо з урахуванням того, що лідери кінопрокату країни занадто вкоренилися і «перестали ловити мишей» .

Прогрес Китаю у всіх галузях економіки багато в чому пояснюється запозиченням і просто копіюванням усього самого передового за кордоном. Не виключено, що закордонні кінодістрібютори виявляться бенефіціарами цього несподіваного повороту в Піднебесній.

ЧИТАТИ ЩЕ

Чорна п’ятниця 2024 в Україні: 10 порад для вигідного шопінгу

Чорна п'ятниця – це чудовий шанс придбати бажані товари за зниженими цінами. Однак знижки та спокусливі пропозиції можуть затуманити розум, змушуючи витрачати більше, ніж планувалося....

Михайло Мудрик: найкращі моменти та голи футбольної зірки

Михайло Мудрик – український футболіст, який виступає на позиції лівого півзахисника за лондонський клуб «Челсі» та національну збірну України. Він став бронзовим призером молодіжного чемпіонату...

Артем Довбик: найкращі голи та досягнення у футболі

Артем Олександрович Довбик — український футболіст, який виступає на позиції нападника за іспанський клуб «Жирона» та національну збірну України. На Євро-2020 він став героєм, забивши...

Олександр Усик: найкращі нокаути та визначні перемоги

Олександр Усик — легенда українського боксу, володар титулів абсолютного чемпіона світу як у першій важкій, так і суперважкій вазі. Його досягнення надихають мільйони, а бійцівський...