Ціна таланту в “Крамниці співочих пташок”

Анімація Анатолія Лавренішина «Крамниця співочих пташок» продовжує у його творчості канву антиутопічних картин. У 2003 році він випустив притчову короткометражку «Next», яка показувала місце вільної людини у суспільстві. А 2011-го – «Білу ворону», у якій ішлося про місце ідеаліста серед людей. Цього разу Лавренішин окреслює роль таланту у руках сильних світу цього.

Усі картини режисера універсальні настільки, що ледь не за будь-яких обставин глядачі можуть сказати: «Це все про нас». Бути вільною особистістю, ідеалістом, або талантом – все одно, що перебувати у стані якоїсь патології. Хвороби, яка знищує свого носія і в той же час виліковує саме суспільство.

Аніматор вперше у своїй творчості відійшов від мальованої анімації. Кожного персонажа у цій стрічці зіграла реальна людина у спеціальному костюмі, обвішаному датчиками. Після цього завдяки магії цифрових технологій вона була перенесена у світ анімації. І справа тут не стільки в тому, що працювати над анімацією у такий спосіб простіше чи дешевше. Причина такого методу зйомок полягає, мабуть, у наближенні нашої реальності до абсурду, зображеного на екрані.

Гротескні персонажі цього фільму говорять абракадаброю, у яку вплетені слова, схожі за звучанням на французькі. Напевно, так Лавренішин проводить паралель із тим світом, у якому сам прожив деякий час. Кілька років тому він отримав грант на роботу в одній із французьких студій і працював там над своїм дебютним повнометражним проектом «Книга тіней». Усім, хто хоч колись стикався з французьким арт-менеджментом, перш за все, кидалося у вічі те, наскільки віртуозно французи вміють купляти і продавати ідеї й таланти. Тож мова героїв стрічки, можливо, і є алегорією на цю дещо цинічну рису.

Як і головні герої анімацій «Next» і «Біла ворона», так і протагоніст «Крамниці…» врешті опиняється за бортом суспільства. Головних героїв усіх трьох цих стрічок об’єднує надія (хоч і миттєва) на те, що світ може бути прекрасним. Та, як казав Паоло Пазоліні, надія – це ілюзія, яку вигадали політики, щоб дурити людей. І наскільки б цинічним не був цей висновок, життєвий досвід змушує з ним погодитися.

Нова короткометражка Лавренішина поповнює низку фільмів, у яких задіяні вітчизняні музиканти. У цьогорічному «Поводирі» Саніна можна зустріти Джамалу і Тараса Компаніченка. А в «Моїй русалці, моїй Лореляй» – Олега Скрипку. А в цій анімації звучить голос Каті Чілі. Раніше у вітчизняному кіно можна було в кращому разі почути той чи інший саундтрек у виконанні наших музикантів. Нині ж вони все частіше або з’являються на екранах як актори, або спеціально записують композиції до фільмів. І це вже окреслюється у тенденцію.

«Крамниця співочих пташок» у 2014 році отримала приз Національної спілки кінематографістів за кращу українську анімацію.

ЧИТАТИ ЩЕ

Огляд фільму «Субстанція»: Розумний, сексуальний та моторошний тілесний хоррор

Основні теми фільму «Субстанція», знятого Корлі Фарже, прості та очевидні. Картина сатирично обігрує жорстокі стандарти краси для жінок, які підтримуються різними індустріями заради власної вигоди....

Огляд фільму «Той, що жахає 3»: криваве повернення клоуна Арта під Різдво

Фанати жахів цінують авторський хорор більше, аніж проекти великого Голлівуду. Тому не дивно, що режисер Жахливого швидко зняв третину франшизи, зробивши її ще кривавішою після...

Вулкани і льодовики: По Ісландії з Антоном Птушкіним

Проїхавши всю країну по безкрайнім просторам на двомісному кабріолеті, тревел-документаліст Антон Птушкін покаже глядачам всі неймовірні ландшафти і пейзажі - озера, гори і ліси. Побуває...

Від Венери Мілоської до Кардашьян: як змінювалися стандарти краси

Режисер Анна Гінзбург зняла анімаційний короткометражний фільм «Що таке краса?». Раніше режисер зняла фільм «Інтимні частини», заснований на документальних інтерв'ю. Він присвячений сексуальності прямо. Різні аніматори...