Минулого тижня ми говорили про важкий провал нового фільму «Меч короля Артура», який на свій дебют зібрав усього 15,4 мільйона доларів при постановочному бюджеті в 175 мільйонів доларів.
Оскільки «Меч короля Артура» не був сиквелом або приквелом, або спіноффом якоїсь франшизи, то цей провал не можна списувати на втому глядачів від так званого сіквеліта, нової хвороби Голлівуду. Це коли великі студії не знімають практично нічого, крім сиквелів, приквелів або так званих переосмислень обкатаних історій, в основному поставлених по нескінченним коміксами Marvel, DC тощо. Просто фільм не сподобався глядачам і критикам.
Цього, звичайно, не можна сказати про нову картину «Чужий: Заповіт», поставлену «самим» Рідлі Скоттом, режисером, що вразив світ своїм першим «Чужим» аж у 1979 році. Критики зустріли «Чужий: Заповіт» на ура, зате, схоже, глядачі все-таки заразилися «сіквелітом» і фільм у свій дебют у Північній Америці (США і Канада) зібрав усього лише 36 мільйонів доларів у 3760 кінотеатрах.
Це не провал, а просто розчарування для автора і студії, оскільки фахівці передбачали збір в 40-45 мільйонів. Але це й не катастрофа а-ля «Меч Артура», оскільки новий «Чужий» коштував у виробництві «тільки» 90 мільйонів доларів і, незважаючи на деяке розчарування, у всьому світі зібрав уже 117,8 мільйона доларів. Правда, поза Північною Америкою картина вийшла на екрани на тиждень раніше. Відзначимо, що світові збори першого «Чужого» були лише помірно високими з майже 105 мільйонами каси (без поправки на інфляцію), але вплив цього фільму на жанр сай-фай (наукової фантастики) важко переоцінити.
Я якось запитав знаменитого режисера Френсіса Форда Копполу як він ставиться до невеликих касових зборів одного з його експериментальних фільмів. Майстер відповів, що тільки через 30 років можна буде оцінити чи залишиться картина в історії кіно. До речі, низка фільмів Копполи, що нині вважаються класикою світового кіно, не були дуже успішними по касі.
«Чужий: Заповіт», посівши перше місце за результатами цього вікенду, насилу відтіснив на друге місце сиквел «Вартові Галактики. Частина 2», що зібрав у свій третій вікенд гідні 35,1 мільйона доларів у Північній Америці, довівши світові збори картини до вельми вражаючих 732 мільйонів доларів. Успіх фільму можна пояснити не ортодоксальним і навіть не цілком серйозним ставленням до матеріалу.
На третє місце вийшла підліткова мелодрама про хвору дівчинку «Весь цей світ», яка зібрала на свій дебют 12 мільйонів доларів. При постановочному бюджеті всього в 10 мільйонів доларів картина обіцяє стати вельми прибутковою.