За підрахунками Голови Державного агентства з питань кіно Пилипа Іллєнка, створення фільму в Україні обійдеться у 30 разів дешевше, ніж у США. Такі результати були отримані на прикладі перерахунку бюджету голлівудського фільму «Крід: Спадщина Рокі» (2016) Раяна Куглера, що склав $35 млн. Іллєнко порахував, скільки могло б коштувати створення приблизно такого ж блокбастеру в нашій країні.
На підставі прайсів відомих ренталів та сервісів, аудиторами було визначено, що виробництво однієї хвилини ігрового повнометражного фільму в Україні коштує 285 тис. грн. Це сума без урахування коефіцієнтів складності та витрат на комп’ютерну графіку.
Враховуючи, що хронометраж «Кріда» складає 133 хвилини, то його виробництво коштувало б 38 млн. грн.
Однак український фільм хронометражом 133 хвилини не візьме у прокат жоден дистрибютор. Тож варто скоротити тривалість стрічки до 110 хвилин. А в такому разі його бюджет складатиме 31,3 млн. грн. Комп’ютерна графіка у цій стрічці – мінімальна, тож витрати на неї ми до цієї суми не додаватимемо.
Щоби така стрічка окупилася, їй треба зібрати у прокаті 150 млн. грн.:
20% від цієї суми складає ПДВ, який одразу йде в бюджет країни.
Із 120 млн. грн., що залишилися, 50% призначається кінотеатрам.
Ще 15% зборів відходить дистриб’ютору.
А також 20-30% бокс-офісу витрачається на рекламу і промо.
За цією схемою виходить, що в режимі жорсткої економії стрічка ледь окупиться.
Проте зібрати 150 млн. грн. фільму лише за рахунок українського ринку – неможливо. Наприклад, найбільш касовий фільм у вітчизняних кінотеатрах 2016 року зібрав 75 млн. грн. («Загін самогубців»).
А отримати додаткову касу в інших країнах – важко. Адже закордонні дистриб’ютори не зацікавлені у прокаті саме українського кіно. Поки що така можливість проглядається лише для фестивальних хітів у вигляді артхаусного прокату («Плем’я»), що збирає невеликі суми. А серед жанрових стрічок є лише поокремі випадки виходу на інші ринки.
Українським фільмом, що найбільш успішно показав себе у закордонному прокаті стала «Незламна». За словами продюсера картини Єгора Олесова, за межами України фільм зібрав $11 млн. (з урахуванням прибутку від кінотеатрів, ТБ, онлайн-платформ тощо).
Однак ця стрічка активно показувалася на екранах СНД під назвою «Битва за Севастополь». А наразі цей ринок для вітчизняного кіно суттєво звузився.
Якщо ж повернутися до «Кріда», то кінотеатральні збори стрічки у десятках країн склали $173,5 млн., що майже у п’ять разів більше за його бюджет. При цьому $109 млн. забезпечили американські кінотеатри.