Тема сталінського Голодомору в Україні стала основою для багатьох книг, документальних та художніх фільмів. Крайньою картиною на цю тематику стала Ціна правди знаменитого режисера Агнешки Холланд. Вона – каннський лауреат, авторитет європейського та світового кіно. Агнешка Холланд зняла кілька серій знаменитого «Карткового будиночка», а також була режисером антиутопічного серіалу 1983 року. У цьому серіалі Берлінська стіна залишилася стояти, а Радянський Союз подолав кризу та зберіг свою цілісність.
Сюжет фільму
Сюжет «Ціни правди» повністю ґрунтується на реальних подіях. Це стосується не лише голодомору, а й центрального героя картини, журналіста Гарета Джонса. 1933 року його запросили до Москви для того, щоб взяти інтерв’ю у Сталіна. Таким чином, злочинний режим сподівався популяризувати радянський спосіб життя.
Волею доль Гарет познайомився з іншою журналісткою, Адою Брукс. Вона розплющила очі на те, що відбувається в СРСР – українці мільйонами помирають від штучного створеного «вождем народів» голоду.
Гарет Джонс потай їде в Україну, щоб переконатися у всьому на власні очі. Після повернення додому він відкриває західному світу про страхи, що творяться в СРСР.
Центральною темою «Ціни правди» є, звісно, голодомор. Але не лише він. Агнешка Холланд порушує дуже важливу і для сучасності тему чесності журналістів, їхню вірність своєму професійному обов’язку. Про те, що в Україні твориться геноцид, знали багато хто, але порушив цю тему лише Гарет Джонс. Як це співзвучно із сучасністю – багато хто на Заході підтримує політику путіна і навіть закликає Україну здатися, щоб «зменшити кількість людських жертв».
Ставлення росії
росія не тільки вважає себе правонаступницею СРСР, а й проводить таку саму політику щодо України. 15 жовтня 2021 року фільм хотіли показати у правозахисному центрі «Меморіал» у Москві. Під час демонстрації до зали увірвалися люди у маск ах та спробували зірвати показ. Поліція, що прибула, заблокувала центр і влаштувала опитування присутніх, чому вони присутні на показі цього фільму. Певне, до хуліганів у російських «правоохоронців» претензій не було.
Нагороди
Фільм «Ціна правди» переміг на 44-му Польському фестивалі фільмів у Гдині. Творіння Агнешки Холланд отримало «Золотого лева». Крім того, приз за продакшн-дизайн отримав художник-постановник картини Гжегож Піонтковський.