Більше не означає краще. У всякому разі в кіно. Свого часу фільм «Щелепи» (1975), тоді ще зовсім молодого режисера Стівена Спілберга, зруйнував традиційний бізнес Голлівуду, породивши так званий «літній блокбастер». Гігантська на ті часи механічна акула з «Щелеп» не тільки зібрала по всьому світу понад 470 мільйонів долл., що з урахуванням інфляції недалеко від мільярда за сьогоднішніми грошах, а й порушила давній принцип, за яким фільми виходили на екран спокійно, навіть скромно, а потім не йшли з кінотеатрів місяцями. Зараз, щоб фільм протримався в прокаті кілька місяців, не кажучи про рік, що раніше не було рідкістю, не почуєш, не прочитаєш. Зжерши традиційний метод прокату, акула Спілберга викликала крики в залах і приємне для студії потьохкування касових апаратів.
З тих пір багато морської води утекло. Спілберг став класиком і мільярдером, багато в чому завдяки новому тренду, розпочатого його «Щелепами». Механічна акула, яка до сих пір (злегка) лякає відвідувачів парку розваг студії «Юніверсал», попливла в минуле, поступившись місцем куди більш потужному чудовиську – доісторичної гігантської акули з нового китайсько-американського (або американо-китайського) фільму «Мег: Монстр глибини» (Meg).
Скажімо прямо, за художніми якостями і оригінальністю ідеї – це не «Щелепи». Але у «Мег» щелепи виявилися досить великими, щоб відкусити від загального бокс-офісу цього вікенду смачні 44,5 мільйона доларів тільки в Північній Америці (спільний ринок США і Канади). Хоча багато хто в Голлівуді передбачав картині збір в районі всього 23 мільйони доларів. Причина? Хороші спецефекти – це вам не механічна акула. Тією, з моторчиком і на тросі, сьогоднішнього глядача не зловиш на гачок і не вивудиш в кінотатр. Поки ж «Щелепи» (з урахуванням інфляції або й без її обліку) залишаються найкасовішим «акулячим» фільмом усіх часів. А їх вже було чимало.
Не знаю, чи зіграло роль те, що «Мег» – спільне виробництва США і Китаю, але в Китаї фільм зібрав у свій перший вікенд ґрунтовні 50,3 мільйона доларів і посів третє місце. А всього за межами Північної Америки картина заробила пристойну суму в 97 мільйонів доларів.
Зауважу на полях зі свого глядацького досвіду. Все частіше і частіше відкриваючі фільм тири показують китайські ієрогліфи. Спільне виробництво тут в Америці не афішується, але китайські гроші не сховаєш – їх видно. Побажаю китайцям, щоб їх не проковтнули голлівудські акули. Вже на моїй пам’яті життя в Америці і роботи в Голлівуді тут добре покористувалися японськими, німецькими, індійськими грошима, але щось не видно захоплення вкладників з цих та інших країн.
Попутно, акула Мег виявилася монстром глибини і для Тома Круза. Його успішний бойовик «Місія неможлива: Фоллаут» посів друге місце в свій третій вікенд на екранах з 20 мільйонами доларів зборів у Північній Америці.
На третьому місці опинився сімейний фільм «Крістофер Робін». Його пухнастий Вінні-Пух приніс тільки 12,4 мільйона доларів у свій другий вікенд демонстрації. Незважаючи на те, що до сьогоднішнього дня загальний збір у Північній Америці досяг 50 мільйонів, творці картини очікували більшого. Чому – не знаю.