Тема війни завжди була і буде однією з улюблених в світовому кінематографі. Безліч великих режисерів по-своєму осмислювали всі жахи Другої світової війни, її катастрофи і значення для людства. Проте завжди в цих картинах на чільне місце ставала тема подвигу, героїзму, долі людини, геноциду і безглуздості смерті.
Читець (2008)
Стрічка знята Стівеном Долдрі за романом відомого німецького письменника-романіста Бернхарда Шлінка. Картина, чотири рази номінована на премію “Оскар”, отримала нагороду за кращу жіночу роль.
Події, що описуються в картині, розгортаються в Німеччині після закінчення війни. Головний герой – п’ятнадцятирічний школяр Майк Берг. Одного разу, повертаючись з занять, Майкові стало погано прямо на вулиці. Єдиною людиною, що запропонувала хлопцю допомогу була 36-річна Ханна Шміц. Одужавши, Майк відшукав Ханну, щоб віддячити їй. Він відчуває до неї незрозуміле потяг і незабаром між ними спалахує пристрасть.
Майк проводить з Ханною весь вільний час. Іноді жінка просить Майка читати їй вголос. Їх таємний роман триває до тих пір, поки Майк не може виявити, що Ханна раптово зникла, кинувши його і квартиру. Але їм судилося зустрітися знову через вісім років. І ця зустріч виявляється зовсім не такою, яку очікував Майк. Тепер від його рішень може залежати все подальше життя колишньої коханої.
Іди і дивись (1985)
Радянська драма «Іди і дивись» режисера Елема Клімова заснована на документальних фактах і звертається до «Хотинської повісті» Адамовича. Авторами вибрано саме те місце і ті події, які стали символом народної біди і страждання.
Цій стрічці вдалось дуже близько підібратись до того, щоб змусити глядача пережити справжній, безжальний жах війни. Ця картина володіє максимально реалістичним зображенням жертв війни, а також безпрецедентними аудіо і відео ефектами, що занурюють глядача в події, що розгортаються на екрані.
В «Іди і дивись» історія розказана від імені білоруського підлітка Флера. Шістнадцятирічний хлопчисько, який відкопав серед обривків колючого дроту, іржавих кулеметних стрічок і прострелених касок карабін, і відправився в ліс до партизанів. На початку фільму він зовсім дитина. В кінці, пройшовши через жах каральної акції фашистів, стає дорослим, лякаюче дорослим і навіть – старим. Війна спотворила колись ніжні, дитячі риси і перетворила їх у старечі зморшки.
Дюнкерк (2017)
Це військова драма режисера Крістофера Нолана. Фільм заснований на подіях Дюнкеркская операції – евакуації морем англійських, французьких і бельгійських частин, блокованих у міста Дюнкерк німецькими військами після Дюнкеркської битви.
Дія фільму розгортається в 1940 році у Франції. Сотні тисяч французьких, бельгійських та англійських солдатів опинилися притиснуті німецькими військами спиною до Атлантичного океану поблизу від Дюнкерка. Здавалося б, у них немає ні єдиного шансу, щоб піти звідти живими і не в полоні.
В цей час повітря повинно об’єднатися з землею, море із сушею, військові з цивільними. Саме завдяки підтримці авіації, яка кожен день відправляла сотні літаків на захист військ, саме завдяки звичайним торговельним суднам і катерам місцевого населення у тисяч солдатів з’явилася надія на повернення додому.
Врятувати рядового Раяна (1998)
Оскароносна американська картина від Стівена Спілберга з Томом Хенксом у головній ролі, що оповідає про події під час Нормандської операції в ході Другої світової війни.
Сюжет розкриє ввесь жах війни. Хоч Америка останньою вступила у воєнні дії, країна втратила тисячі героїв, що боролись за батьківщину. Сімейство Раяна втратило у цій війні трьох синів. І мати не може змиритись з болем втрати, у неї ще жевріє надія на те, що єдиний син, якому вдалось вціліти, повернеться додому.
Капітан Міллер приймає рішення врятувати рядового Раяна і доручає цю місію загону солдат. Це досвідчені бійці, що брали участь в багатьох операціях, а також ті, хто ще жодного разу не був на полі бою.
Фільм вважається однією з найвдаліших робіт Спілберга, а блискуча гра Тома Хенкса робить стрічку культовою.
Список Шиндлера (1993)
Це культовий і видатний фільм про Голокост, знятий за романом Томаса Кенеллі. Картина отримала сім «Оскарів».
Важка, але геніальна постановка історії про великий людський вчинок в жорстокий час нацизму. Фільм чорно-білий, але максимально емоційний. Ідея Спілберга зробити його саме таким виправдала себе повністю.
У своєму роді – це геніальне кіно з найсильнішим гуманістичним посилом, що гармонійно вписується в парадигму Спілберга і звернене до людського єства.
Відмінна акторська робота, неймовірне майстерність режисера і оператора, характерна музика прекрасно передають атмосферу повної безнадії і втрати сенсу життя, але також доводять, що “Хто врятує одне життя, той врятує весь світ”.
Сюжет фільму «Список Шиндлера» оповідає про події, що відбуваються в 1939 році. Це реальна історія загадкового Оскара Шиндлера, який у воєнний час зміг відкрити завод і взяти на роботу євреїв. Він допоміг багатьом євреям підробити документи, що підтверджують їх технічну освіту.
Ув’язнені охоче працювали заради того щоб вижити. Оскар Шіндрел був членом нацистської партії, зумів врятувати більше ста тисяч євреїв від смерті під час Другої Світової Війни. Тріумф однієї людини, що врятувала багатьох не шкодуючи себе.
Піаніст (2002)
Стрічка Романа Поланскі, яка отримала “Золоту пальмову гілку” і три “Оскара”. Цей фільм дуже особистий для режисера, адже його батьки загинули в концтаборі, а сам він ледь втік від погромів краківського гетто.
Картина з Едріаном Броуді в головній ролі, який пішов на всілякі крайнощі, щоб втілитись в роль. Знятий за автобіографією Владислава Шпільмана, одного з кращих піаністів Польщі 30-х років минулого століття, життя якого кардинально змінюється після того, як в Польщу приходять нацисти.
Життя всіх євреїв змінюється: їх поміщають в Варшавське гетто, забороняють працювати, принижують, примушують носити пов’язки, а через деякий час відправляють в концтабір. Але Владкові вдалося сховатися на горищі одного з варшавських будинків.
Рай (2017)
Драматичний фільм Андрія Кончаловського, за який режисер був удостоєний «Срібного лева» .
Сюжет фільму будується навколо переплетення доль трьох головних персонажів під час Другої світової війни: російської аристократки-емігрантки і учасниці французького Опору Ольги, француза-колабораціоніста Жюля і високопоставленого офіцера СС Гельмута.
Ольгу заарештовують за те, що вона ховає від нацистської облави єврейських дітей. Її справа веде Жюль. Він захоплюється нею і в обмін на інтимні стосунки, здається, готовий пом’якшити участь ув’язненої, але цьому не судилося статися. Напередодні їхньої зустрічі його ліквідують бійці Опору. Примарна надія на свободу змінюється жорстокою дійсністю – Ольга потрапляє в німецький концтабір.
Тут вона зустрічає Хельмута, який колись в минулому був безнадійно закоханий в неї. Між ними зав’язуються дивні, хворобливі стосунки. Нацисти вже близькі до поразки, і Хельмут вирішує врятувати Ольгу з концтабору і бігти з нею в Південну Америку. Ольга, яка втратила надію на свободу, погоджується, але в останній момент усвідомлює, що її уявлення про рай змінилося.
Син Саула (2015)
Перший повнометражний фільм режисера Ласло Немеша. У головній ролі знявся непрофесійний актор Геза Реріг.
Прем’єра фільму відбулася 15 травня 2015 року на Каннському кінофестивалі, на якому він завоював «Гран-прі». У лютому 2016 року картину удостоєна премії «Оскар» за кращий фільм іноземною мовою.
Фільм розповідає глядачам про долю Саул Ауслендера. У 1944 році мужчина став в’язнем концтабора Освенцім. Тут його зробили членом зондеркоманди. Щоб вижити він був змушений відправляти таких же як він ув’язнених в газову камеру, а потім спалювати їх тіла. Саул бачив тисячі смертей, нікому не вдалось залишитись живим після газової камери.
Проте стається дещо нечуване – одного разу він побачив, як німецький лікар добив хлопчика, що залишився в живих після газової камери. Саулові здалося, що цей хлопчик був його сином. Тепер головний герой фільму одержимий ідеєю, поховати тіло хлопчика за всіма єврейськими традиціями. А в цей час його товариші дізнаються про те, що нацисти збираються знищити їх так само як і звичайних ув’язнених та готують план втечі.
Безславні виродки (2009)
Фільм режисера Квентіна Тарантіно, що виступив також сценаристом картини. “Безславні виродки” – зухвале і сюрреалістично кіно, яке розповідає про дев’ять американських солдатів-євреїв, яких боїться вся Німеччина.
Тарантіно замахнувся на те, що комусь здається святим і просто розірвав це на шматки. Він по клацанню пальців виграє найстрашнішу війну в історії людства і приписує тріумф Америці.
“Безславні виродки” – це кришталево чиста візуалізація чарівної сили мистецтва. У розумінні Тарантіно, зрозуміло. До його історій взагалі слід ставитися з певною часткою іронії.
Дія картини розгортається в окупованій Франції. На очах у Сюзанни Дрейфус від рук німецького полковника Ганса Ланда гине її сім’я. Дівчині дивом вдається врятуватися і втекти до Парижу. Там вона влаштовується на роботу до кінотеатру.
У той же час десь в Європі лейтенант Альдо Рейн збирає групу єврейських солдатів, що іменують себе «Виродками». До них пристає таємний агент Бріджет фон Хаммерсмарк, яка видає себе за актрису. Обидві сюжетні лінії перетинаються, коли диверсанти зустрічаються в кінотеатрі з Сюзанною, яка мріє помститися кривдникам.
Тонка червона лінія (1998)
Військова драма, знята в 1998 році Торренсом Маліком на основі однойменного роману Джеймса Джонса. Фільм розповідає вигадану історію про війська Сполучених Штатів під час Битви за Гуадалканал у Другій світовій війні. У фільмі грають Шон Пенн, Джордж Клуні і Джон Траволта.
Центральна тема всіх робіт Маліка – перехід від юності до дорослого життя, від невинності до досвіду, від мрій до реальності, і «Тонка червона лінія» не стала винятком. Малік зображує Гуадалканал у вигляді втраченого раю. Дві ворогуючі армії переживають по суті одне і те ж, і видно, які вони мізерні перед вічною природою.
З одного боку, солдати – це особистості, які проходять руйнівний шлях, а з іншого, – вони такі ж частини природи, як рослини, птахи і комахи, що їх оточують. Це особливий погляд на війну і на людину, яка і схожа на бога, і жалюгідна одночасно.
Цей фільм – суцільна філософія і роздуми про людську сутність, про моральне і духовний пошук людини, про війну людини в першу чергу з самим собою. Тут немає головних героїв, а війна зображена частиною людської природи і душі, а не соціальною трагедією і катаклізмом.